Mladí Európania na Úrade TSK

Súťaž Mladý Európan sa konala už po štrnástykrát. Každoročne ju iniciuje zastúpenie Európskej komisie v Bratislave. Regionálne kolá organizujú informačné centrá po celom Slovensku.

„Tým hlavným cieľom tejto súťaže je zvýšiť povedomie, teda hlavne stredoškolákov, ktorým je táto súťaž určená, o Európskej únii,“ vysvetlila Veronika Králiková z Informačného centra Europe Direct Trenčín. Stredoškoláci, najmä druháci a tretiaci z celého kraja si teda zmerali svoje vedomosti v troch kolách, do posledného sa dostali iba traja najlepší. „Vnímam to ako možnosť zistiť svoje nedostatky, aj sa porovnať s inými študentami,“ vysvetlila Adriana Ranpová z Prievidze. Podľa Štefana Galka z Púchova má súťaž pre študentov zmysel. „Pretože sa tu naučíme veľa nových vecí. Hlavne, čo sa týka tej politiky, Európskej únie, parlamentu a podobných vecí.“

V súťaži napokon vyhrali gymnazisti z Púchova, ktorí získali 277 bodov. Na druhom mieste skončili študenti zo Spojenej školy Nováky a na treťom gymnazisti z Partizánskeho.

Magdaléna Švančarková – Trenčiansky terajšok