Most štát neplánuje opraviť, nemá prostriedky

Most štát neplánuje opraviť, nemá prostriedkyStarý cestný most je dlhodobo v zlom stave. Jeho rekonštrukcia je však stále v nedohľadne.

Podľa trenčianskeho primátora kompetentní stav starého cestného mostu stále podceňujú. „Pokiaľ budú po ňom stále chodiť kamióny a preplnené autobusy, tak môže skolabovať. A môže skolabovať nečakane,“ upozorňuje Richard Rybníček primátor Trenčína.

Preťažený je aj hlavný ťah mestom. Po Hasičskej ulici, štátnej ceste prvej triedy, denne prejde cca do 40-tisíc vozidiel. Situácia sa bude iba zhoršovať. Do roku 2045 by to mohlo byť okolo 55-tisíc áut denne. Podľa primátora to môže spôsobiť úplný kolaps. Radnica preto pripravila varianty, čo s tým robiť. Návrh územného plánu, ktorý sa má schvaľovať v septembri, prináša niekoľko možností – napríklad aj preložku časti Hasičskej ulice.Most štát neplánuje opraviť, nemá prostriedkyMost aj tranzitnú trasu cez mesto spravuje Slovenská správa ciest. Pýtali sme sa na aktuálny stav a dostali sme nasledovné stanovisko. „Na mostný objekt na ceste 1/61 v Trenčíne nie je začatá k dnešnému dňu žiadna príprava, dôvodom sú vysoké finančné náklady. Odhad finančných nákladov na majetkovo právne vysporiadanie, na projektovú dokumentáciu a na samotnú realizáciu je vo výške spolu 37,5 milióna eur,“ povedala Lucia Karelová, hovorkyňa SSC. Tie, podľa jej vyjadrenia, je možné čerpať iba zo štátneho rozpočtu. S prípravou môžu začať až vtedy, keď budú garantované finančné prostriedky.

Samotný návrh územného plánu mesta a riešenia dopravy v centre Trenčína Slovenská správa ciest nekomentovala.

Magdaléna Švančarková – internetová TV Trenčiansky terajšok