Na Brezine spomínali na obete fašizmu

Na Brezine spomínali na obete fašizmuPri Pamätníku umučených v lesoparku Brezina si Trenčania spomenuli na obete fašistického besnenia počas Slovenského národného povstania.

Na 69 obetí fašizmu, ktoré popravili Nemci v Dušovej doline na Brezine, spomínal aj priamy účastník SNP a bojov 2. svetovej vojny Pavol Liška. Ako povedal, pred 74. rokmi sa slovenský národ zobudil do nového rána. Do takého, kedy sa o Slovensku dozvedel celý svet. Podľa Miroslava Malaya, člena Oblastnej organizácie SZPB Trenčín sa ľudia dali dokopy a jednotne vystúpili proti najhoršej ideológii ľudstva, proti fašizmu.

Tým, že Slováci spontánne zobrali zbrane do rúk, podľa Pavla Líšku svojou troškou prispeli k porážke fašizmu. Bolo to obdobie obetí, ale aj odvážnych hrdinstiev, ktoré by nemali zapadnúť prachom. Vyjadril nádej, že sa ľudstvo nezažije takú vojnu ako bola 2. svetová vojna.

Vence k pamätníku položili zástupcovia ozbrojených síl, predstavitelia verejnej správy a samosprávy, zväzu protifašistických bojovníkov či potomkovia a príbuzní tých, ktorí v povstaní zahynuli.Na Brezine spomínali na obete fašizmuPredseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška vyzval pri Pamätníku umučených na Brezine, aby sa nezabúdalo.  Veľmi veľa Trenčanov bolo zapojených do SNP a zohrávali kľúčovú úlohu. Česť patrí všetkým tím, ktorí padli v SNP a vybojovali slobodu tomuto národu,“ povedal primátor Trenčína Richard Rybníček.

Peter Peťovský – Trenčiansky terajšok