Na Trenčiansky hrad pribudne nový vstup, od lesoparku Brezina

Na Trenčiansky hrad pribudne nový vstup, od lesoparku BrezinaV rámci rekonštrukcie opevnenia sa v priestoroch južných hradieb začína budovať celkom nový vstup na hrad so samostatnou pokladňou. Návštevníkom sa tak sprístupnia priestory, kam doteraz nemohli nahliadnuť.

Geografická a kultúrna blízkosť miest Trenčín a Bučovice, spojila dva regióny. Za najväčším investičným projektom na obnovu Trenčianskeho hradu a podporu turizmu, je spolupráca mesta Trenčín, Trenčianskeho samosprávneho kraja a cezhraničného partnera mesta Bučovice. Ich spoločný projekt s názvom TreBuCHET bol úspešný a vyhodnotený ako najlepší, keď spomedzi všetkých predložených.

„Celková investícia je 3 milióny eur,“ povedal predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška na slávnostnom poklepaní základného kameňa v utorok 5. júna 2018. Polovica z tejto sumy pôjde na rekonštrukciu južného opevnenia, ďalších asi 500 tisíc eur bude investovaných do vybudovania prístupovej cesty z lesoparku a náučného chodníka a približne milión eur bude stáť rekonštrukcia Kniežacieho parku v Bučoviciach na Morave. 

Zmeny sa teda dotknú okrem nového vstupu, aj prístupovej cesty z lesoparku Brezina a Čerešňového sadu v Trenčíne, ale aj parku Kalvária v meste Bučovice, ktorý sa nachádza v pamiatkovom území. „Celý ten park je chránený, nachádza sa tam keltské hradisko. Je tam analógia medzi Brezinou a  ich lesoparkom,“ uviedla Martina Lamačková, vedúca odd. stratégie a implementácie projektov.Na Trenčiansky hrad pribudne nový vstup, od lesoparku BrezinaStarosta mesta Bučovice, Jiří Horák vidí symboliku v tom, že v oboch mestách budujú mostíky. „Naše dva regióny, Trenčiansky a Juhomoravský kraj, spojí ako symbol spolupráce lávka, ktorá sa vybuduje na Trenčianskom hrade aj u nás v mestskom parku.“

K novému vstupu a až k hradbám južného opevnenia privedie ľudí trasa cez Čerešňový sad. „Získali sme pol milióna eur na predĺženie cesty od Čerešňového sadu, plus celý chodník okolo Čerešňového sadu plus mobiliár,“ vymenoval primátor mesta Trenčín Richard Rybníček.

Samotnému naprojektovaniu nového vstupu na hrad predchádzala spolupráca s Krajským pamiatkovým úradom v Trenčíne a niekoľkých výskumov. Po novom sa bude vchádzať cez Mlynskú vežu, ktorá sa bude rekonštruovať. Vznikne aj úplne nový návštevnícky okruh. Práce potrvajú približne rok, turisti by prebiehajúcu rekonštrukciu nemali pocítiť.

„Urobíme most medzi Mlynskou vežou a Čerešňovým sadom a aj medzi Mlynskou vežou a južným opevnením,“ vysvetľuje riaditeľ Trenčianskeho múzea Peter Martinisko.

Opevnenie pochádza ešte z prelomu 15-teho a 16-teho storočia a robilo hrad nedobytným. „Základy múrov sú sedem metrov, aby sa nepriateľ náhodou nepodkopal alebo to nevyhodil do povetria. No a sú tu v podstate dve bašty, ktoré chránili vstup na Trenčiansky hrad, kde boli umiestnené delá,“ približuje Vladimír Pinďák, historik Trenčianskeho múzea.

Trenčiansky hrad je už teraz druhou najnavštevovanejšou historickou a kultúrnou pamiatkou v kraji, a to hneď po Bojnickom zámku. Ročne ho navštívi viac ako 128-tisíc návštevníkov. Vďaka novým priestorom bude pre návštevníkov atraktívnejším a sprístupnenou rozlohou bude patriť k najväčším na Slovensku. Lucia Nagyová – internetová televízia Trenčiansky terajšok