Od vzbury slovenských vojakov v Kragujevaci uplynulo sto rokov

Od vzbury slovenských vojakov v Kragujevaci uplynulo sto rokovBojovali v najťažších bitkách Veľkej vojny na východnom fronte. V srbskom meste Kragujevac sa vzbúrili. Proti vojne a praktikám v rakúsko-uhorskej armáde. Medzi 44 popravenými boli aj rodáci z Trenčianskych Teplíc, Hornej Súče, či Trenčianskych Mitíc.

Sto rokov od vzbury a popravy slovenských vojakov si pripomenuli v Trenčíne vo štvrtok 7. júna. Ako povedal na podujatí veliteľ Pozemných síl Ozbrojených síl SR Jindřich Joch, každá spomienka a pripomínanie si týchto udalostí má veľký význam. „Jedine história nášho národa nás posúva vpred a takisto história ozbrojených vojakov, ktorí padli v prvej svetovej tak, ako bolo pri tejto vzbure.“

Primátor Trenčína Richard Rybníček pripomenul, že vzbúrenci boli členmi pluku, ktorý niesol meno nášho mesta. „Vzbúrili sa aj za lepší život aj za dôstojnejšie podmienky.“Od vzbury slovenských vojakov v Kragujevaci uplynulo sto rokovUdalosť vošla do dejín ako kragujevacká vzbura. Išlo o jeden z najväčších prejavov odporu, ktoré vypukli v rakúsko-uhorskej armáde. Jej aktérmi boli práve nespokojní slovenskí vojaci 71. pešieho trenčianskeho pluku. Nazývaného aj drotársky, pretože pochádzali z Trenčianskej, Oravskej a Turčianskej župy. V noci z druhého na tretieho júna 1918 sa nečakane postavili na odpor. Nesúhlasili so zlým zaobchádzaním, nezmyselnosťou vojny a utláčaním. Vzbura bola potlačená. S 81 vzbúrencami sa konal súd, ten odsúdil 44 na smrť zastrelením. Ich odvahu dodnes symbolizuje pamätník v trenčianskych kasárňach.

Magdaléna Švančarková – internetová TV Trenčiansky terajšok