Orezy v meste potrvajú do októbra

Orezy v meste potrvajú do októbraZeleň v meste, stromy a kríky dostávajú v týchto dňoch novú fazónu. Ich orezy sa v minulých obdobiach nerobili tak často, ako bolo potrebné. Tento rok mesto do orezov investuje takmer 300-tisíc eur.

Ako informovala hovorkyňa mesta Erika Ságová, mesto vysúťažilo tri typy orezov. „A to orezy krov a stromov vo verejnej zeleni, ďalej arboristické orezy vysokovzrastlých stromov. Tretia súťaž sa týkala arboristických orezov alejových stromov.“

Tri vysúťažené arboristické firmy z Trenčína, Púchova, a Bratislavy musia veľké množstvo zelene stihnúť orezať od mája do konca októbra. Ide o približne 450 vysokovzrastlých stromoch, 485 alejových stromoch a 18.250 metrov štvorcových kríkov.

Nejde len o omladzovacie či úpravové rezy, ale aj o rezy rizikových a chorých konárov. „Vyberali sa stromy, ktoré boli poškodené po búrke či silnom vetre a potom to boli stromy v areáli materských, základných a stredných škôl, na priestranstvách, ktoré sú najviac frekventované, aby nedošlo k ohrozeniu občanov,“ objasnil Peter Kadák z Mestského hospodárstva a správy lesov. Viaceré orezy urobia aj na základe požiadaviek od samotných občanov.Orezy v meste potrvajú do októbra

Súťaž vyhrali firmy, ktoré disponujú požadovanou zlaňovacou technikou. „Pracovník vylezie na strom a z vrchu to reže. Je to účinné, pretože zospodu nevidíme, v akom stave je porast a zvrchu to už pracovník lepšie posúdi a následne na to zreže,“ vysvetlil Kadák.

Samotné firmy sa potom musia postarať aj o odstránenie odpadu.

Peter Peťovský – Trenčiansky terajšok