Pamiatky bez bariér

Pamiatky bez bariérAk ste imobilní, máte sluchové či zrakové postihnutie, môže byť komplikované navštíviť pamiatky, ako sú hrady, galérie i múzea. Na Slovensku je pre ľudí s hendikepom takmer nulová možnosť absolvovať upravené prehliadky. To znamená, že prehliadka v posunkovom jazyku, či možnosť ohmatať si niektoré exponáty takmer neexistuje. Skôr sa rieši iba bezbariérový vstup do budov.

Do Galérie Miloša Alexandra Bazovského sa dostanú aj ľudia na vozíkoch, cez nádvorie a pristavenú rampu. Ako však upresnila riaditeľka galérie Barbora Varga Petríková, vozíky do 80-centimetrov vojdú, elektrické 85-centimetrové sa však nedostanú do výťahu a na WC.

Na ďalšej pamiatke, hrade Beckov, sa v súčasnosti opravuje prístupová cesta. Dolný hrad tak bude od budúceho roka prístupný pre imobilných. A riešili už projekty pre nevidiacich alebo nepočujúcich. „Čo sa týka nevidiacich, tak je to riešené vodiacimi lištami, modelom hradu, ktorý si nevidiaci môžu ohmatať, prípadne brailovým písmom,“ hovorí výkonný riaditeľ Záujmového združenia hradu Beckov Peter Pastier.Pamiatky bez bariérKrajská organizácia cestovného ruchu Trenčín región však začína s pilotným projektom. Cieľom je odstrániť bariéry a priniesť pamiatky doslova aj do obývačiek hendikepovaných ľudí. Jednou z činností sú nahrávky, napríklad o čachtickom podzemí a legende o Alžbete Bátoriovej. „Nahrávky máme umiestnené na svojej stránke trencinregion.sk a vďaka týmto nahrávkam sa ľudia, ktorí sa priamo nemôžu dostať do tejto lokality dozvedia rôzne fakty, zaujímavosti, povesti,“ uviedla výkonná riaditeľka KOCR Trenčín región Eva Frývaldská.

Okrem toho však chcú odstraňovať aj fyzické bariéry a vytvoriť tlak na organizácie. Aby postupne pripravovali prehliadky aj pre takýchto ľudí. A to v spolupráci s OZ bez bariéry.

Magdaléna Švančarková – Trenčiansky terajšok