Poslanec sa súdi s novinárom za názor na sociálnej sieti

Poslanec sa súdi s novinárom za názor na sociálnej sietiTrenčiansky mestský poslanec zažaloval novinára. Tvrdí, že mu jeho status na sociálnej sieti ublížil a partnerke spôsobil dokonca psychické ťažkosti . Ako satisfakciu za útrapy žiada 15-tisíc eur.

Poslanec Kamil Bystrický napísal v roku 2016 na sociálnu sieť status, v ktorom obvinil primátora Trenčína, že mu poslanci neschválili projekt kontajnerového divadla. Na jeho tvrdenia zareagoval novinár Richard Nemec vlastným statusom. V texte okrem iného poznamenal, že v klube Lúč, ktorý prevádzkuje Bystrického združenie Kolomaž v prenajatých priestoroch od mesta, dochádza k zvláštnym praktikám aj k porušovaniu zmluvy s mestom.

Napísal taký veľmi žlčovitý status na primátora, že je to jeho vina, že chce zlikvidovať Klub Lúč. To je samozrejme blbosť. A jednoducho som si sadol, zohnal som si nejaké dokumenty, spísal som to a pustil som to von,“ objasňuje motívy svojej reakcie Nemec.

Podľa Bystrického, bolo však týmto statusom ukrivdené jeho verejnoprospešnej kultúrnej činnosti. „Zaútočilo sa na človeka, ktorý prevádzkuje otvorený kultúrny priestor Klub Lúč. Ja som to nevykonával ako poslanec mestského zastupiteľstva.“ A ďalej poznamenáva, tvrdenia v statuse sa dotkli aj jeho osobnostných práv a ublížili mu na zdraví. Jeho partnerka to vraj psychicky ťažko znáša. „Naozaj nebezpečný je v tom, že tam môže ktokoľvek uverejniť totálne nepravdivé informácie, ktoré môžu poškodiť vás osobne a vašu rodinu, ktorá tým naozaj trpí v mojom prípade.“

Poslanec sa súdi s novinárom za názor na sociálnej sieti


Podľa právneho zástupca novinára Jána Kanabu, ml., musí poslanec brať do úvahy, že vykonáva verejnú funkciu, za ktorú je posudzovaný. „Celkovo treba hodnotiť článok, či bol urážlivý, či nebol urážlivý. Či zasiahol do nejakých osobnostných práv,“ uviedol Kanaba s tým, že vyhodnocovať časti statusu jednotlivo považuje za neprípustné. Naopak Bystrický tvrdí, že sa na to treba pozerať inak, štruktúrovať a rozdrobiť textovú časť analýze.

Finančná kompenzácia, ktorú od novinára žiada, má byť aj zábezpekou pred podobným konaním v budúcnosti. „Toto má naozaj preventívny a sankčný charakter a môžem zodpovedne potvrdiť, že v prípade pozitívneho úspechu, budem tieto finančné prostriedky venovať na verejnoprospešné účely,“ uviedol Bystrický.

Nemec si však myslí, že jediným účelom takýchto sankcií je iba zastrašiť novinára ako je tomu aj v prípade novinára Lukáša Milana, že mu zakázali publikovať.

Výška sankcie pozostáva zo sumy 7 500 eur, ako ujmu za potenciálny úbytok návštevníkov Klubu Lúč, plus rovnakej sumy, ktorá má byť príjmom za ďalšie volebné obdobie poslanca. „To je pre mňa absolútny žart. Ja si neviem predstaviť nikoho, kto vie, že na ďalšie štyri roky bude zvolený a toto má byť dôvod jeho prípadného nezvolenia,“ poznamenal Kanaba.

Ďalšie pojednávanie sudca stanovil na 13. júla. Prípad budeme sledovať aj naďalej.

Lucia Nagyová – internetová televízia Trenčiansky terajšok