Pozor na kliešťov

Jarné počasie láka do prírody. No okrem skvelej prechádzky si môžete priniesť domov aj nevítaných návštevníkov. Pozor na kliešťov.

„Územie okresu, kraja Trenčína je jedným z endemických ohnísk, ktoré sa tiahne až do Žilinského kraja, čiže je to aké celé endemické územie Severného Považia,“ vysvetlila Mária Štefkovičová, epidemiologička z RÚVZ Trenčín.  Infikovaný kliešť môže spôsobiť dva typy ochorení a to kliešťovú encefalitídu a lymskú boreliózu. Pri prvom ochorení sú chrípkové príznaky. „Toto ochorenie má taký dvojfázový priebeh. Niekoľko dní potom, čo sa prisaje kliešť, ten človek môže maž ochorenie, ktoré sa mu zdá ako chrípkové, čiže je slabý, unavený, malátny. Má teploty, bolí ho hlava  a potom to prejde,“ objasnila Štefkovičová.

Po dvoch, troch dňoch však choroba príde opäť, tentokrát však s výraznejšími príznakmi. Vírus je v mozgu a spôsobuje zápal. „Ťažké bolesti hlavy, má poruchy hybnosti, má takú akoby skandovanú, takú strojovú reč, môžu sa mu kmitať viečka,“ vysvetlila.Ide o ťažké ochorenie, ktoré sa aj po vyliečení môže prejavovať po dobu jedného roka takzvaným postencefalitickým syndrómom. „U detí sa prejavuje často takým akoby poškodením sústredenia, ono má to dieťa zhoršené výsledky v škole. A u dospelých sa prejavuje takými známkami depresie,“ povedala Štefkovičová. Najúčinnejšou ochranou je očkovanie. Je možné sa dať zaočkovať počas celého roka a deti od jedného roka.  Ochorenie však v 20 tich percentách sa na Slovensku prenáša aj pitím nepasterizovaného mlieka alebo mliečnych výrobkov. Druhé ochorenie – lymská borelióza sa prejavuje začervenaním v okolí miesta vpichu kliešťa a je potrebné ho liečiť antibiotikami. V prípade, že ste si po našli prisatého kliešťa, je teda po vybratí potrebné dané miesto sledovať. Ak bol kliešť infikovaný, môže sa objaviť červený fľak alebo príznaky podobné chrípke.

Magdaléna Švančarková – Trenčiansky terajšok