Prinášajú radosť odlúčeným a chorým deťom

Prinášajú radosť odlúčeným a chorým deťomNiekoľko desaťročí prinášajú radosť, ale i nové podnety pre deti, ktoré majú vážne zdravotné problémy. Na rozdiel od podobného projektu Červené nosy, kde chodia umelci do nemocníc, oni prinášajú radosť do ústavov zdravotnej starostlivosti, či do špeciálnych základných škôl. Tam, kde sú dlhodobo odlúčené od rodiny a choré deti.

Ohlasy na ich vystúpenia zaznamenávajú od vedenia ústavov, riaditeľov alebo vedúcich výchovy. „Hovoria, že to je niečo úžasné, že pre klientov je to náhla zmena. Proste v tých deťoch to zanecháva neuveriteľné stop,“ povedal mím Vlado Kulíšek z Fondu Dr. Klaun pri Trenčianskej nadácii

Pre Dr. Klauna vystupuje desať umelcov z rôznych oblastí, sú medzi nimi kúzelníci, herci, bábkoherci. A v prvom rade ochotní ľudia. Hrajú po celom Slovensku približne mesačne 10 až 15 predstavení. A v tomto roku už 99 vystúpenie odohrali pre deti z Domova sociálnych služieb DEMY v Trenčíne. Vystúpil tu aj kúzelník Melies, alebo Juraj Berec. „Najskôr robím chvíľu s hudbou, oni sa trošku uvoľnia, ukľudnia, potom pridám hovorené slovo, aby sme sa pobavili, takú šou. Už potom sa zapájajú a reagujú na tie triky, kúzla,“ opísal priebeh vystúpenia.Prinášajú radosť odlúčeným a chorým deťom Ako povedal Tibor Gavenda, riaditeľ DSS DEMY, klienti úžasne prežívajú každé vystúpenie. „Prináša im veľa do života. Tie ich reakcie sú vždy spontánne, oni sa nedokážu na nič hrať,“ dodal Gavenda.

Fond Dr. Klaun existuje vďaka príspevkom Trenčianskej nadácie, sponzorom a dotáciám.

Magdaléna Švančarková – Trenčiansky terajšok