S kočíkom, či s vozíkom. Brezinu sprístupnia aj imobilným

S kočíkom, či s vozíkom. Brezinu sprístupnia aj imobilnýmPrudké schody na Brezinu pri Karneri sv. Michala sú dlhodobo problém. Ťažko ich zdolávajú mamičky s deťmi, ale aj cyklisti, či korčuliari. Pre imobilných sú v podstate neprekonateľné. To všetko by sa malo zmeniť. Trenčianska radnica totiž pripravuje zaujímavý projekt.

Od Farského kostola smerom do lesoparku Brezina sa dá dostať iba po schodoch, tie sú pomerne prudké a dlhé. Veľmi ťažko sa prekonávajú hlavne s kočíkmi. Preto pri karneri, vedľa kríža, postavia lávku. Stihnúť to chcú do konca tohto roka.

Ako informuje Martin Beďatš, hlavný architekt mesta Trenčín, lávka bude ľahká vzdušná oceľová. „Taká zámočnícka konštrukcia, nie taká technická, aby to ladilo s historizujúcim prostredím, aby to bolo vzdušné. Podlaha bude z roštu, aby tadiaľ pretekala voda a dopadalo svetlo na rastliny,“ približuje projekt Beďatš.

Jednoduchší vstup do mestského lesoparku bude prvou lastovičkou. Radnica pripravuje viacero podobných vstupov. „Nazývam to debarierizácia Breziny. Ide o celý systém takýchto opatrení. Momentálne to už máme od geodetov zamerané a projektanti začínajú projektovať chodníky,“ dodal architekt.

Spoluautor projektu Ferdinand Hanzel sa, podľa jeho slov, pohybuje na Brezine takmer 50 rokov každý deň a stretáva matky s kočíkmi, ktoré ťahajú kočíky po schodoch. Povedal som si, že žijeme už v treťom tisícročí a musíme dokázať tie schody odstrániť alebo nahradiť niečím novým,“ povedal Hanzel.S kočíkom, či s vozíkom. Brezinu sprístupnia aj imobilnýmCieľ je teda jasný – Brezina pre všetkých. A jednoduchý prístup pre cyklistov, mamičky s kočíkmi, korčuliarov, ale aj imobilných ľudí, ktorí si môžu tak vychutnať príjemné prechádzky v zelených pľúcach mesta. A to všetko bez podstatného problému – prekonávania schodov. Kedy to bude všetko reálne, zatiaľ nie je jasné.

Magdaléna Švančarková – Trenčiansky terajšok