Šanca urobiť dobrý skutok

Šanca urobiť dobrý skutokNevyhováraj sa a príď. Takéto heslo má tohtoročný 24. ročník celoslovenskej akcie Študentská kvapka krvi. Organizátorom je Národná transfúzna služba a akciou chce motivovať i nadchnúť študentov prvodarcov k záslužnej veci.

Spoliehame sa na to a veríme, že ak si to niekto vyskúša raz, príde znova. Keď zistí, že sa to dá zvládnuť, že to prežije a že ešte mu to prináša aj určité benefity. Okrem komplexného vyšetrenia aj dobrý pocit, že niekomu ozaj pomohol,“ hovorí Nataša Chovancová z Národnej transfúznej služby Trenčín. Ako doplnila zdravotná sestra Dana Rolinčinová, vždy sa tešia, keď príde nejaká nová tvár. „Myslím, že vždy, aj keď prídu prvýkrát, tak potom sa vracajú, keď všetko zvládnu.“

Kampaň trvá od 15. októbra do 16. novembra a zapojiť sa môže hocikto. Letáky sú vyvesené na stredných, ale aj vysokých školách. Viacnásobní darcovia odkazujú tým, ktorí ešte zvažujú, že nemusia mať obavy.

Dnes som na odbere 42-krát. Človek ani nevie, kedy bude potrebovať krv, takže mi to prináša radosť.“ Darujem od 18-tich rokov a už som krv daroval osemnástykrát.“Šanca urobiť dobrý skutokNemusia sa báť, je to dobrý pocit, keď niekomu môžete pomôcť. Každopádne, za vyskúšanie nič nedajú. Takže, treba ísť do toho.“

V Národnej transfúznej službe je nregistrovaných približne 111-tisíc darcov krvi a každý rok sa im vďaka náborovým akciám podarí získať okolo 16-tisíc prvodarcov.

Magdaléna Švančarková – Trenčiansky terajšok