Špeciálne eurobankovky sú už pripravené

Už v sobotu budú mať zberatelia zrejme svoj deň. Predávať sa začne špeciálna trenčianska eurobankovka s nulovou hodnotou. Dnes už balíček dorazil do Kultúrno-informačného centra. Takéto eurobankovky sa začali vydávať v roku 2015 vo Francúzsku, na podporu turizmu a cestovného ruchu.

„Je to bankovka, ktorá má fialovú farbu, mne osobne pripomína našu kedysi tisícku. Na prvej strane tróni Trenčiansky hrad v tej svojej najkrajšej podobe a z toho najkrajšieho uhla a na druhej strane sú symboly turistického ruchu Európy, to znamená tie majestátne veci ako je Koloseum, parížsky oblúk,“ vysvetlila Janka Sedláčková z Kultúrno-informačného centra. Zberatelia už ohlásili záujem o suvenír.

„My sme sami zvedaví, ako to dopadne, máme správy, že častokrát sa začalo v úvodzovkách stanovať alebo kempovať už večer predtým,“ dodala so smiechom Sedláčková.  Bankovka sa vydáva v počet 15 tisíc kusov. Z toho približne 2000 kusov ide na reprezentáciu pre vydavateľa. Pre záujemcov je teda k dispozícií zhruba 13 tisíc kusov. Počty sú limitované. „Na štyri kusy do tej prvej tisícky, po prvej tisícke predávame už po dvadsať kusov po celú sobotu a potom už bude predaj neobmedzený,“ vysvetlila limity. Okrem toho do balíka načrie aj trenčianska radnica. „Mesto ako objednávateľ si vyhradzuje právo približne 500 kusov z týchto bankoviek zakúpiť pre mestský úrad. Bude to pre reprezentačné účely,“ zareagovala Eva Mišovičová, referent pre komunikáciu z MsÚ Trenčín.  Najvzácnejšia je zrejme táto bankovka, ktorá má na konci jednotku a čia bude, to sa uvidí už túto sobotu 18. mája. Predaj začína ráno o ôsmej hodine v Kultúrno- informačnom centre.

Magdaléna Švančarková – Trenčiansky terajšok