Spomínali na vzácnych učiteľov Blaškovcov

Spomínali na vzácnych učiteľov BlaškovcovŽili tu pre nás, s nami. Inšpirujúca rodina učiteľov Štefana a Márie Blaškovcov. Pri príležitostí ich nedožitých jubileí si na Obchodnej akadémií Milana Hodžu v Trenčíne prišli zaspomínať všetci tí, pre ktorých títo učitelia niečo znamenali.

Výnimoční boli predovšetkým takou obetavou pracovitosťou, ktorá, ktorú nedávali nejako okázalo najavo. Jednoducho oni svojim povolaním žili, a kde mohli pomáhali,“ hovorí Marián Jurčák, organizátor stretnutia. Spomínali na ňom na profesora matematiky a španielčiny a hudby Štefana Blašku a učiteľku základnej školy Máriu Blaškovú.

Spomienky boli venované aj ich dcére Viole Jurčákovej, ktorú si mnohí pamätajú pre jej nezameniteľný redaktorský hlas. Okrem toho, že pracovala v Slovenskom rozhlase bola aj tlmočníčka, prekladateľka z taliančiny.

Jana Polesná bola spolužiačkou a dlhoročnou priateľkou Violy Jurčákovej. „Chodili sme spolu celú základnú školu a také intenzívne priateľstvo nastalo, keď sme z tej základnej školy ako z deviatej triedy prešli na strednú školu,“ spomína Polesná.

Úžasná žena, ktorá bola vždy veselá, vždy odhodlaná každému pomôcť, a do všetkých vecí, ktoré boli nejaké problematické sa vedela vložiť,“ doplnila ju Irena Paľková.Spomínali na vzácnych učiteľov BlaškovcovTak ako hlas Violy Jurčákovej aj odkaz učiteľov Blaškovcov ostane navždy v srdciach mnohých Trenčanov. „Bola by škoda nepripomenúť ich. Nemal som to ľahké, lebo ich dcéra, moja manželka zomrela len niečo vyše dvomi rokmi a veľmi som váhal, či sa do toho vôbec pustiť. Dospel som k záveru, že pravdepodobne alebo celkom určite by mi to spätne bolo ľúto, keby som to neurobil,“ uviedol Jurčák.

Spomienkové stretnutie sprevádzali hudobné improvizácie v podaní historika a skladateľa Ľubomíra Jankoviča.

Patrícia Šicková – Trenčiansky terajšok