Strachu a bezsenným nociam tu dali stopku

Strachu a bezsenným nociam tu dali stopkuUž rok pomáha jediný Bezpečný ženský domov LUNA v  Trenčianskom kraji zvrátiť nepriaznivý osud ženám s deťmi v núdzi. Vďaka medzinárodnej i domácej podpore tu našlo útočisko 14 žien a 16 detí.

Medzi rastúcim záujmom žien o pobyt v zariadení a jeho financovaním ale priama úmera nie je. Momentálne sa v LUNE boria s finančnými ťažkosťami. Finančné prostriedky z rezervy Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny vydržia do konca roka, na pár mesiacov činnosti prispela aj župa. To však nestačí. Pripravený už majú ďalší projekt, čakajú na výzvu ministerstva. Ako skonštatovala riaditeľka Bezpečného ženského domova LUNA n.o. Hana Štrbová, chýbajú im financie na preklenutie obdobia, kým bude schválená výzva na projekt.

O existenciu zariadenia sa vlani postarali granty Európskeho hospodárskeho priestoru a Nórska. Podporu dostalo deväť rôznych projektov. „Jedným z prioritných bol program boja proti domácemu a rodovo podmienenému násiliu. V rámci neho sa podarilo na Slovensku zriadiť päť nových bezpečných ženských domov,“ uviedla Eva Gašperanová, poradkyňa pre granty EHP a Nórska z Nórskeho veľvyslanectva v Bratislave.Strachu a bezsenným nociam tu dali stopku Celkovo sa na Slovensku počet Bezpečných ženských domovov zastavil na čísle 6. Ďalšími grantmi podporia zväčšenie už existujúcich zariadení a skvalitnenie služieb. „Považujeme napríklad za dôležité, aby bola dobrá starostlivosť o deti. Trebárs, aby bol špecializovaný detský psychológ,“ dodala Gašperanová.
Pobyt v zariadení nie je časovo ohraničený. Niektoré ženy prídu na pár týždňov, iné ostávajú mesiace. Poskytnú im psychologické, sociálne a právne poradenstvo. Myseľ si uvoľnia tvorivými dielňami alebo športom. Strachu a bezsenným nociam tu dali stopku. „Znášala som násilie, útoky manžela a bola som bezbranná. Nemala som silu brániť sa a bola som veľmi vyčerpaná. Aj psychicky aj telesne,“ prezradila klientka zariadenia.

Cítim sa v bezpečí hlavne a začínam byť sama sebou. Nie som taká utláčaná, ako som bola doma,“ doplnila ju ďalšia obyvateľka Luny.

Lucia Nagyová – internetová televízia Trenčiansky terajšok