Trenčianske preteky formuly 1 boli svetové

Trenčianske preteky formule 1 boli svetovéV Trenčíne, Hudy racing arene sa konali Majstrovstvá Európy v pretekoch modelov formule 1 – ETS. Trvali štyri dni a zúčastnilo sa ich 220 súťažiacich nielen z celej Európy.

Podľa organizátora Matúša Mydlu, ide o prestížne podujatia, ktoré je aj jedno z najnavštevovanejších rámci Európy. V Trenčíne ho organizujú už po jedenástykrát. V jednej sezóne je šesť individuálnych pretekov, bodovanie je rovnaké, ako u  F1.

Preteky v Trenčíne sa konali od 12. do 15. júla 2018, pričom prvé dva dni patrili tréningom. V sobotu a v nedeľu boli na programe finálové jazdy. Organizátori boli spokojní s priebehom súťaže aj pre poveternostné podmienky. „Všetko závisí od počasia, lebo tieto autá jazdia iba na suchu,“ ozrejmil pretekár Martin Hudý.Trenčianske preteky formule 1 boli svetovépoKeď nevyjde počasie a počas pretekov zaprší, organizátori znížia počty kvalifikačných a tréningových jázd, aby sa všetko postíhalo a mohol sa šampionát uskutočniť. Trenčianski organizátori sú však pripravení aj na takúto situáciu a jazdiť sa dá na vnútornej dráhe, ktorá je tiež asfaltová. „Keď začne pršať, môžu ísť preteky do vnútra,“ hovorí Mydla.

K samotnému úspechu ale nestačí len dobré počasie a zručnosť pretekára. „Je veľmi veľa faktorov, ktoré ovplyvňujú jazdu, veľa záleží aj od nastavenie auta. Jazdci tak väčšinu času strávia práve hľadaním správneho nastavenia auta, aby vylepšili svoje časy,“ vysvetľuje Mydla. Najväčšia nameraná rýchlosť počas pretekov bola 120 kilometrov za hodinu.

JURAJ BUDZOVSKÝ – internetová televízia Trenčiansky terajšok