Trenčín bude mať svoju bankovku

Už v máji bude mať Trenčín svoju vlastnú bankovku, nebude sa dať však s ňou platiť, nakoľko pôjde o zberateľský suvenír.

„Bankovka sa vydáva v počte 10 tisíc kusov. Pričom asi najvzácnejšia je tá prvá tisícka, s tými najnižšími zberateľskými číslami. Má hodnotu nula eur, pričom má aj také ochranné prvky ako majú bežné bankovky,“ objasnila Janka Sedláčková z Kultúrno-informačného centra v Trenčíne.  Rozmery bude mať ako 20 eurová a farebná bude ako 500 eurová bankovka. Predávať sa začne v sobotu 18 mája o 8. hodine v Kultúrno-informačnom centre za cenu 2,50 eura za kus. A očakáva sa, že záujem, ale aj vynaliezavosť zberateľov môže byť veľká. V niektorých mestách to dopadlo napríklad takto.

„Že napríklad jeden pán sa otočil trikrát, pričom jedenkrát si dal šiltovku, druhýkrát okuliare a tretíkrát si vymieňal sako,“ doplnila so smiechom Sedláčková. Avšak takéto podvody nie sú možné, bankovky sa nedajú rezervovať, a nedá sa vybrať číslo. O eurová bankovka vznikla ako suvenír vo Francúzsku v roku 2015 s cieľom podporiť turistický ruch a kultúrne dedičstvo. Prvá takáto bankovka na Slovensku bola vydaná minulý rok s pamätníkom Slovenského národného povstania.

Magdaléna Švančarková – Trenčiansky terajšok