Trenčín chcem byť smart mestom, využilo výzvu a podporilo tri projekty

Trenčín chcem byť smart mestom, využilo výzvu a podporilo tri projektyKomunikácia s občanmi cez aplikácie, 24-hodinová sociálna služba, ktoré rieši bezpečnosť osamelých seniorov. Aj takéto projekty by mohli v Trenčíne čoskoro vzniknúť. Radnica totiž zareagovala na výzvu ministerstva hospodárstva.

Podľa informácií Patrika Žáka, druhého zástupcu primátora Trenčína, prihlásilo sa 13 záujemcov o prezentáciu so svojimi riešeniami pre mesto Trenčín. „Z nich 11 prišli naozaj aj prezentovať a vybrali sme tri najzaujímavejšie projekty.“

Za projektom pre seniorov je Aneta Neuschelová. „Monse je moderná 24-hodinová sociálna služba. Využitím bezdrôtových senzorových sietí, rieši bezpečnosť stavu seniora. Senzorová sieť je inštalovaná tak, aby nenarúšala súkromie seniora a rešpektovala diskrétnosť,“ objasňuje Neuschelová.Trenčín chcem byť smart mestom, využilo výzvu a podporilo tri projekty Ďalší projekt by mal priniesť nový komunikačný kanál. Častokrát sa totiž stáva, že ľudia sa opakovane pýtajú tie isté veci. Plus hľadajú odpovede na ďalšie otázky. „Vieme obyvateľom v reálnom čase zobrazovať informácie o premávkach, parkovacích možnostiach, o MHD, o odpade, o hospodárení mesta,“ hovorí autor projektu smart komunikácie s občanmi Patrik Serbin. Všetko by mohlo fungovať cez aplikácie, ktoré ľudia poznajú. Či už messenger, Viber alebo WhatsApp. Zvolia si, o ktoré informácie majú záujem. Informácie o mimoriadnych udalostiach by im chodili automaticky. „Keď ste obyvateľka Juhu, tak vás môžu zaujímať aktivity, ktoré sa dejú na Juhu, kultúrne udalosti, nové detské ihriská, pozvánky,“ doplnil Serbin.

Tretím projektom je Invipo. „Viacmenej agreguje dáta z rôznych informačných systémov a sprístupňuje ich verejnosti,“ predstavil Žák. To, či budú projekty úspešné, sa čoskoro uvidí. Konkurencia je podľa viceprimátora Žáka veľká.

Magdaléna Švančarková – internetová televízia Trenčiansky terajšok