Unikátne mestské opevnenie je v Trenčíne

Mestské opevnenie postavené  v 15. storočí plánuje trenčianska radnica obnoviť. A to v dĺžke od átria pod mestskou vežou až po Trenčiansky hrad. Cieľom je zachovať unikátnosť národnej kultúrnej pamiatky, ktorá je v správe mesta.

“Vlastne na území Slovenska jedinenčná záležitosť, pretože väčšina opevnení bola už nejakým spôsobom prestavaná, resp. obnovovaná a tu je šanca to ucelene a autenticky zachované obnoviť,” vysvetlila Daniela Nipčová, z Krajského pamiatkového úradu Trenčína. “V tomto roku má ministerstvo kultúry vyhlásiť výzvu na už poskytnutie podpory obnovy národných pamiatok, takže my sa chceme uchádzať tento rok o podporu ministerstva kultúry,” doplnila hovorkyňa mesta Erika Ságová.

Prvé etapy výskumu opevnenia boli už v roku 2006. Neskôr v roku 2017 dalo mesto na podnet pamiatkárov odstrániť náletové dreviny, ktoré poškodzovali statiku múru. A koncom minulého roka prebehol doplnkový architektonicko-historický výskum. “To, čo vlastne  potvrdil je to, že je ucelene a autenticky zachované aj s pôvodnými a fortifikačnými prvkami, ako sú strieľne, smolné nosy, veľké časti stredovekých pôvodných omietok,” objasnila Nipčová.Obnova bola začatá kvôli výrazným statickým poruchám a zisteným vertikálnym trhlinám. Po získaní financií môže mesto začať s prácami.