V centre mesta vyrástla tráva. Na pár dní.

V centre mesta vyrástla tráva. Na pár dní.Trenčania majú v týchto dňoch v centre mesta prichystané prekvapenie. V priebehu niekoľkých hodín tu doslova vyrástla tráva a stromy. Avšak iba na pár dní.

Zeleň, ktorá vyrastie doslova z večera do rána na kamennom námestí spôsobuje ľuďom šoky. A to na rôznych miestach Slovenska. Všade sa to deje rovnako. Za pár hodín je z verejného priestoru zelená oáza. A to s jediným cieľom. Vyvolať zamyslenie nad tým, koľko zelene v mestách máme.

Snažím sa upozorniť na zeleň v mestách. Na životné prostredie. A to takým spôsobom, že využívame prekvapenie. Z narezaných kobercových trávnikov robíme inštalácie na dlažby. Samozrejme, tak, aby sme dlažby nepoškodili, lebo celá akcia trvá len tri, štyri dni,“ hovorí Zoltán Balko, iniciátor projektu. Priestor, kde pribudol trávnik a stromy sa mu páči aj pre výtvarné dielo, vodníka s vodostrekom.

Tráva vyrástla na Štúrovom námestí symbolicky, na Medzinárodný deň životného prostredia. „Myslíme si, že to veľmi pekne zapadlo k tomu dňu,“ hovorí Patrik Žák, druhý zástupca primátora Trenčína.V centre mesta vyrástla tráva. Na pár dní.Zelené miesta okolo fontány vodníka Valentína dotvorili deti zo základných škôl. A doniesli to, čo by v zdravej tráve rozhodne nemalo chýbať.

Budeme tu mať rôzne stromy, kvetinky potom lienky, chrobáčiky.“

Vyrábali sme stromy, lienočky, húsenice ….“

My sme v škole vyrábali z toaletných roliek kvetiny.“

Trávnik zaujal aj okoloidúcich.

Je to veľmi pekné.“

Tak to je len plus lebo každá zeleň v meste je vítaná…“

Podobné miesta vytvoril Zoltán Balko už vo viacerých mestách. A všade ľudia po prvotnom úžase začínajú rozmýšľať rovnako.

Okoloidúci sa nás pýtajú, či by to tu takto nemohlo už ostať, tak nie je to také jednoduché , najmä preto, že to Štúrovo námestie je relatívne malé,“ objasňuje Žák.

Okrem toho sú tu zásobovacie trasy, v zime mobilná ľadová plocha a navyše ide o pamiatkovú zónu. Trávnatú plochu v Trenčíne po pár dňoch rozoberú. Nepôjde však do kompostu. Mesto ju využije na zatrávnenie verejných plôch.

Magdaléna Švančarková – internetová TV Trenčiansky terajšok