V škole boli aj počas leta

V škole boli aj počas letaNesedeli doma, ale naopak rozhodli sa vzdelávať aj napriek tomu, že mali prázdniny. Deti vo veku 12 až 15 rokov absolvovali Automobilovú letnú junior akadémiu. Organizovala ju Trenčianska univerzita Alexandra Dubčeka spolu so známou vývojárskou firmou v Trenčíne.

Ako povedal dekan Fakulty špeciálnej techniky Viliam Cibulka, cieľom bolo nielen žiakov informovať, ale aj im umožniť, aby si vyskúšali výdobytky techniky. „Sú tu ukážky elektromobility, drony, súčasné nové prostriedky priemyselnej revolúcie,“ skonštatoval.  Mladí vedátori si vyskúšali aj vežu z bojového vozidla pechoty. Tú využíva fakulta ako učebnú pomôcku.

Ivan Kopecký obsluhoval stanovište streľby z bojového vozidla. „V hlavni je zabudovaný laser, laserový lúč, ktorým postupne mieria na jednotlivé obrázky, exponáty,“ vysvetlil.

Svoje sily a dobrú mušku si zmerali aj na stanovišti s lukostreľbou. Žiaci si najskôr vyskúšali techniku na jednoduchšom športovom luku a potom s prísavkovými šípmi. „Takto si vyskúšajú, akým spôsobom sa to dá robiť profesionálnejšie,“ ozrejmil Jozef Majerník zo stanovišťa lukostreľby.V škole boli aj počas leta Okrem toho nazreli aj do vývojárskej firmy a zistili ako sa vyrábajú airbagy i poťahy na mieru. Viaceré deti zhodnotili, že univerzita počas leta je dobrý spôsob ako tráviť prázdniny a naučiť sa množstvo nových vecí.

Magdaléna Švančarková – Trenčiansky terajšok