V Trenčíne máme žijúce skameneliny

V Trenčíne máme žijúce skamenelinyStarobylá čeľaď ginka pochádza ešte z druhohôr. Na Slovensku máme v súčasnosti už iba 8 stromov, z toho skupina troch gínk je aj v Trenčíne.  

Onedlho však pribudnú ďalšie,  a prvý stromček už vysadili. Vek troch trenčianskych gínk sa odhaduje na viac ako sto rokov. Zasadené boli pravdepodobne na prelome 19teho a 20teho storočia v bývalej šľachtickej kúrii na Štefánikovej ulici. 

Tieto tri stromy sú vzácne a zákonom chránené. Oproti chráneným ginkám stál ešte jeden strom. Ten chránený nebol a keď vtedajšie vedenie mesta predalo pozemok developerovi na stavbu hotela, strom 30. marca 2008 vyrúbali.  Doteraz na pozemku nepostavili ani tehlu. Desať rokov od vyrúbania ginka a 20 rokov od vzniku občianskeho združenia Pre Prírodu si pripomínajú jeho členovia výstavou na plote i výsadbou, i eko výchovou na plote a prácou.V Trenčíne máme žijúce skameneliny
Napokon, vzácnosť týchto stromov môžete aj zacítiť. Paradoxom je, že V čase plodenia nepríjemne zapáchajú aj keď preukázateľne zlepšujú činnosť mozgu.
Lucia Nagyová – internetová televízia Trenčiansky terajšok