V Trenčíne na zimnom štadióne otvorili hokejové múzeum

V Trenčíne na zimnom štadióne otvorili hokejové múzeumPred otvorením novej sezóny, predstavením nových dresov i družstva otvorili 4. septembra 2018 Hokejové múzeum. Jeho zakladateľom je Miloš Radosa. Myšlienka zriadiť na štadióne takéto múzeum vznikla ešte vlani v októbri.

Vzhľadom k tomu, že som od piatich rokov hrával hokej, tak je to také logické vyústenie. Dodnes je hokej môj najväčší koníček,“ povedal Miloš Radosa, člen predstavenstva klubu a zakladateľ múzea.

V spolupráci s mestom Trenčín sa podaril nápad úspešne dotiahnuť až do konca. Práce na príprave priestorov múzea trvali štyri mesiace. „Bol tu sklad občerstvenia a až po poslednom zápase sme mohli začať búrať, upravovať,“ hovorí Radosa.

Zbierka pozostáva z viac ako 800 exponátov. Nielen slovenského, ale i svetového hokeja. Veľa kúskov do zbierky získal aj od trenčianskych hráčov Hossu, Cháru, Demitru, Kopeckého a ďalších. „Je tu okolo 250 hokejok, 150 prilieb, mnoho dresov, korčulí, výstroja…,“ vymenoval Radosa.

Jedným z najvzácnejších a zároveň najstarším exponátom hokejovej zbierky je kosť, ktorú archeológovia považujú za korčuľu amerických indiánov. Jej vek je približne 1400-1700 rokov. Radosa ju získal úplne náhodou, vydražil ju na ebay.V Trenčíne na zimnom štadióne otvorili hokejové múzeum Časť zbierky vyskladal aj od vášnivých hokejových zberateľov, od Vlada Kyška, z Nového Mesta nad Váhom, ktorý bol veľký fanúšik hokeja a zberateľ, exponátov najmä z 80-tych rokov. Spolupracoval aj so zberateľom z Prahy Milošom Havlom.

Múzeum bude dostupné pre verejnosť, zatiaľ bez poplatkov. Otvorené bude

v pracovných dňoch od 15 do 18 hodiny, v deň zápasu tri hodiny pred stretnutím, ale zatvárať sa bude hodinu a pol pred zápasom.

Patrícia Šicková – Trenčiansky terajšok