Zimný štadión Pavla Demitru bude bezpečnejší

Zimný štadión Pavla Demitru bude bezpečnejšíChladiarenské zariadenie na výrobu ľadu po viac ako 22 rokoch putuje do technického dôchodku. Nahradí ho moderné a bezpečnejšie, ktoré potrebuje aj oveľa menej čpavku.

Peniaze na obnovu poskytol štát, časť dáva mesto. Ministerstvo školstva vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky poskytlo Slovenskému zväzu ľadového hokeja finančné prostriedky na obnovu hokejovej infraštruktúry. Mesto Trenčín uspelo vo výzve Slovenského zväzu ľadového hokeja a získalo dotáciu. „Výsledok je, že sme získali cca 540-tisíc zo Slovenského zväzu ľadového hokeja s tým, že spoluúčasť mesta bude dvadsať percent, čo je 133-tisíc,“ uviedol primátor mesta Richard Rybníček. Spoluprácu s mestom vyzdvihol aj Richard Pavlikovský so Slovenského zväzu ľadového hokeja. „Podmienky jednoducho musíme začať vytvárať nielen v Trenčíne ale aj všade inde, ak chceme, aby hokej udržal krok so svetom,“ dodal.

Stará technológia uskladňovala 8 ton chladiaceho média, čpavku. Nové automatizované chladiace zariadenie si vystačí iba s tonou čpavku, čo významne prispeje k bezpečnosti. Štadión, podľa údajov Civilnej ochrany, je druhým najväčším ohrozovateľom, hneď po pretrhnutí hrádzí na Liptovskej Mare.

Takmer dva týždne trvalo, pokým sa ľad roztopil. Potom mohli zdemontovať mantinely a začať s búraním. „Bude to nové chladenie, mrazenie. Na betónovú plochu sa budú privádzať a ukladať trubky, “ povedal správca Zimného štadióna Pavla Demitru Robert Buchel.

Zimný štadión Pavla Demitru bude bezpečnejší

Ako doplnil primátor, celé zariadenie bude automatické, bez nejakej ľudskej významnej obsluhy „Hlavne bude lepší ľad,“ dodal.

Hokejisti sa musia zaobísť bez ľadovej plochy, pravdepodobne až do polovice augusta.. Ako prezradil kapitán A-tímu mužov HK Dukla Trenčín Branko Radivojevič, zatiaľ im to neprekáža. „Sezóna bola dlhá momentálne mu ľad ešte nechýba. Ale začíname prípravu na suchu a za dva týždne ideme na týždeň zase na ľad. Takže bude to také spestrenie.“
Na štadióne bude ešte rušno. Radnica už má hotové projektové dokumentácie na ďalšie investície.

Lucia Nagyová – internetová televízia Trenčiansky terajšok